Divadelní spolek Tyl

Vážení diváci, máme tu další část našeho společného vzpomínání na členy Divadelního spolku Tyl v Bakově, kteří nás v minulosti bavili svými výkony na jevišti, či se technicky nebo jinak podíleli na realizaci divadelních představení, a kteří už naši dnešní činnost mohou sledovat jen z nebeských výšin.

Obě, tedy Magda Melicharová a já , Vlasta Bobková alias Bobina, si  neklademe za cíl předložit Vám nějaká encyklopedická fakta. Prostě se snažíme jen volně vzpomínat .

Pokračujeme  hezky podle abecedy.

B: A dnes je na řadě písmeno B .

Lída Brodská (1932-2016) a Luboš Brodský (1932-2019)

Určitě se shodneme na tom, že oba byli v určitém období zosobněním bakovského ochotnického divadla. Bakovské  divadlo, to byl jejich společný život, náplň veškerého volna. Oba byli své o času i  obětavými předsedy spolku.

M: A tak není divu , že  hráli společně v mnohých inscenacích , či Lída účinkovala  ve hrách , které Luboš režíroval. Takže připomeneme jejich činnost takříkajíc pod jednou hlavičkou.

B: Údajně se seznámili při společném účinkování v dramatizaci Otčenáškovy novely Romeo, Julie a Tma. Ovšem hráli společně i ve hrách Sylva, Dobrou noc, Patrice, Slaměný klobouk, Těžká Barbora, Kaviár nebo čočka, Kat a blázen, Jenom na lékařský přepis a mnoha dalších.

M: Já připomenu Lídu v roli kněžny v Lucerně, kterou režíroval Luboš, Lubošovu titulní roli ve Strakonickém dudákovi, Lída zde ztvárnila jeho matku Rosavu, Luboš režíroval i Nejkrásnější válku, kde později zastoupil Jardu Antoše v roli Thukida. Lída  tady  hraje Penelope, Luboš režíruje hru Lumapacivagabundus, Nebe  na zemi, Lída zde vystupuje.

B: Luboš hodně režíroval, například Hrátky s čertem, A Jitra jsou zde tichá, po rekonstrukci Sálu Radnice, po požáru, i legendárního Podskaláka…

Nutno zdůraznit, že Lída zahrála vše. Nezapomenu na její skvělý výkon v roli Almary, čili starožitné skříně, ve hře Krajnice báječných cest.

M: Oba účinkovali i v estrádních pořadech – Hezky od podlahy , Šantán s červenou lucernou  a v mnoha divadelních klubech. Luboš i zpíval, Lída slovem provázela tyto pořady. Uváděla také divadelní představení  na Radnici.

B: Ano, Lída měla zvučný hlas, výrazný přednes a skvělou výslovnost. O jeiich společné divadelní činnosti bychom mohli opravdu povídat dlouho .

M: Dalším skvělým ochotnickým hercem od B byl Láďa Bílek (1933 -2010).

Účinkoval též v mnoha inscenacích. Jmenujme alespoň Těžkou Barboru, Charleyovu tetu, Robinsonku, Slaměný klobouk, Kat a blázen, Ostře sledované vlaky, Loupežník , Treperendy

B: Nesmíme zapomenout na Hrátky s čertem. Pro mě byl nejlepším Martinem Kabátem, jakého jsem kdy viděla. Nezapomenu na jeho široký srdečný úsměv a sytý hlas s výraznou dikcí.  

 M: A další ochotnice od B, paní Zdena  Bláhová, co vím, tak si zahrála v Charleyově tetě. Tam měla památnou repliku: “Já, bláhová…“ A tu stranou okomentoval právě Láďa Bílek: „rozená Krupičková….“, k velkému pobavení publika.

B : Já už pamatuju paní Bláhovou, jako nápovědu a taky skvělou kuchařku, jejíž kulinářské umění si pochvalovali i hostující umělci z pražských divadel, včetně Národního.

M: A když jsme u B , nesmíme zapomenout ani na paní Marii Babákovou (1922 -1987), v našich kronikách se píše o jejích rolích v Potštejnské romanci a  Selská láska .

M: No a co technika od B? Tady dominuje jméno Josef Bubák (1945-2000)

B: Pepa začínal, pokud vím, v loutkovém divadle. V roce 1970 spolu s Václavem Kešnerem  loutkovou scénu v Bakově  dokonce zakládal. Vodil loutky i zvukařil. Později bylo loutkové dovadlo ve Staré škole /dnešní Městské muzeum/ zrušeno a Pepa přešel od dřevěných herců k nám do souboru.

M: Což v našem případě nebyla někdy tak velká změna…

B: Ha , ha jsi vtipná … ale pravda je, že od svého zvukařského pultíku vždy prožíval naše vystoupení  a svým palcem nahoru či dolů oceňoval naše výkony, hlavně ty pěvecké .

M: A ukazoval, kde máme na výkonu přidat a kde ubrat. A díky své klidné a rozvážné povaze fungoval i v souboru jako „tlumič vášní“ při některých zbytečně vyhrocených situacích.

B: Panejo, to se nám to od toho B ale urodilo.

M: Příště musíme trochu zrychlit , aby se na všechny dostalo.  Takže vezmeme najednou  D, F a H.